Znalazłeś wreszcie mieszkanie spełniające oczekiwania i jesteś gotowy je kupić. Super. Teraz nadszedł czas na formalności. W pierwszej kolejności deweloper zapewne będzie chciał podpisać z Tobą umowę rezerwacyjną, a następnie przedwstępną. Czym się różnią dowiesz się w poniższym wpisie.
Zakup mieszkania jest rozłożony w czasie. W całym procesie z reguły będziesz musiał przejść kilka formalnych etapów. Początkowo będzie to zawarcie umowy rezerwacyjnej, a później podpisanie kolejnych dokumentów zobowiązujących do zakupu, w tym m.in. umowy przedwstępnej.
Umowa rezerwacyjna
Zawarcie umowy rezerwacyjnej jest pierwszym formalnym krokiem do zakupu mieszkania. Podpisując taki dokument potwierdzasz swoje zainteresowanie nabycia konkretnego wybranego lokalu. Z kolei deweloper wyłącza dane mieszkanie ze swojej oferty sprzedażowej i deklaruje, że nie będzie go proponował w określonym czasie innym osobom. Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa i nie została szczegółowo uregulowana przepisami prawa. Jej zawarcie jest natomiast możliwe na podstawie swobody umów wyrażonej w kodeksie cywilnym.
Czas na dopięcie finansowania
Podpisując umowę rezerwacyjną zyskujesz dodatkowy czas na zweryfikowanie swojej zdolności kredytowej i upewnienie się, że posiadasz wystarczające finansowanie planowanej inwestycji. Masz jednocześnie pewność, że nikt nie „sprzątnie” wybranego lokalu sprzed nosa.
Pieniądze akonto przyszłych płatności
Oczywiście wiąże się z tym konieczność wniesienia opłaty rezerwacyjnej w ustalonej wysokości. Deweloperzy stosują tutaj własne zasady, ale z reguły opłata wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przy kontynuowaniu zakupu mieszkania zostanie ona uwzględniona w poczet finalnej ceny. Jeśli jednak się rozmyślisz pieniądze już raczej do Ciebie nie wrócą. W formie kary umownej stanowić będą wynagrodzenie dewelopera za wyłączenie z oferty danej nieruchomości. Powinieneś zatem dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu i znać ewentualne możliwości odstąpienia od transakcji.
Umowa przedwstępna
Kolejnym etapem będzie zawarcie umowy przedwstępnej. Podpisuje się ją jeszcze przed umową ostateczną, która finalnie usankcjonuje przejście własności mieszkania na Ciebie. Umowę przedwstępną zawiera się w odniesieniu do nieruchomości już wybudowanych i oddanych do użytku. Gdy inwestycja deweloperska nie jest jeszcze ukończona, dokument można podpisać jedynie dla lokali użytkowych (np. garażu czy miejsca postojowego).
Zawarcie umowy następuje z reguły w formie aktu notarialnego w obecności notariusza. To z kolei powoduje, że na opłacenie tej czynności będziesz musiał wydać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zapłacisz je w całości, ewentualnie część kosztów weźmie na siebie deweloper.
Gwarancja dochodzenia roszczeń
Umowa jest jednak ważnym dokumentem dającym silne argumenty w przypadku ewentualnego sporu z deweloperem. Posiadany dokument gwarantuje bowiem możliwość skutecznego dochodzenia praw w sądzie.
Umowa zawierać będzie szczegółowe zapisy charakteryzujące parametry kupowanej nieruchomości, termin oddania do użytkowania czy zawarcia umowy ostatecznej. Jeśli terminy nie będą dotrzymywane przez dewelopera możesz także domagać się m.in. zwrotu poniesionych kosztów na wyposażenie mieszkania.
Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy ostatecznej, nazywanej też przyrzeczoną, przenosząca własność mieszkania na nabywcę. O tym w kolejnych wpisach.