Droga do zakupu mieszkania jest czasem długa i kręta, ale gdy wychodzimy już na prostą, pozostają nam tylko drogowskazy wyznaczające właściwy kierunek. Jednym z nich jest akt notarialny. Jeżeli jesteśmy na jego etapie to znak, że nasza podróż dobieg już końca.
Akt notarialny – definicja
Akt notarialny jest pismem urzędowym potwierdzającym dokonanie czynności prawnej. Mówiąc prościej, jest to dokument, który np. potwierdza, że jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Ma on na celu chronić nasze prawa i zabezpieczyć interesy. Akt notarialny sporządza się na ostatnim etapie zakupu mieszkania i ma on charakter konieczny – przeniesienie własności nieruchomości bez aktu notarialnego nie ma mocy prawnej. Co więcej, aktu notarialnego nikt nie może zniszczyć ani sfałszować, gdyż oryginalny dokument jest przechowywany w kancelarii notarialnej przez okres pięciu lat od dnia jego zawarcia. Wgląd do aktów możliwy jest jedynie w obecności notariusza lub pracownika kancelarii.
Dlaczego akt notarialny zakupu mieszkania jest tak ważny?
Akt notarialny jest nie tylko prawnym potwierdzeniem stanu faktycznego, ale też gwarantem naszego bezpieczeństwa. Co ważne, brak istotnych danych na dokumencie może doprowadzić do jego unieważnienia. Może także dojść do sytuacji, w której sprzedawca lub deweloper nie dotrzyma umowy i nie będzie chciał sprzedać mieszkania nabywcy. Wówczas ten ostatni może starać się przed sądem, aby oferent zrealizował umowę przyrzeczoną. Wtedy zastępuje ono oświadczenie woli sprzedającego.
Co powinien zawierać akt notarialny?
• Data i miejsce sporządzenia aktu
• imię i nazwisko oraz siedzibę kancelarii notariusza
• imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych oraz nazwę i siedzibę osób prawnych (firmy) biorących udział w akcie, imiona i nazwiska, i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych (pełnomocnicy, przedstawiciele firmy)
• oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty
• stwierdzenie – na żądanie stron – faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu
• stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty, podpisany
• podpisy biorących udział w akcie
• podpis notariusza
*jeżeli w opisywanej tu czynności prawnej udział bierze cudzoziemca, istnieją dodatkowe wytyczne co do zawartości aktu notarialnego, które dotyczą jego osoby (więcej w art. 92, §1, pkt. 4a)
Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem aktu notarialnego?
W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, podpisanie aktu notarialnego wydaje się być zwykłą formalnością. Sprawa może wyglądać zgoła inaczej w sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Należy wówczas zwrócić uwagę, czy mieszkanie jest wolne od innych zobowiązań lub wad. Sprzedający musi oznajmić w swoim oświadczeniu, że na nieruchomości nie ciąży hipoteka, ani inne ukryte wady (np. nieszczelna instalacja gazowa), oraz, że dana nieruchomość nie ma obciążeń finansowych z tytułu niezapłaconego czynszu lub opłat za media. Przed podpisaniem aktu notarialnego warto także poprosić o odpis z księgi wieczystej i zobaczyć zaświadczenie z urzędu gminy, że w momencie zakupu, pod adresem danej nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Inaczej możemy kupić mieszkanie w pakiecie z lokatorem, a z takiej niespodzianki raczej nikt by się nie ucieszył.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi nikt z Was nie natknie się na takie nieprzyjemności, a podpisanie aktu będzie uwieńczeniem drogi do nowego M.