Jedną z pierwszych decyzji, które musisz podjąć jeżeli chcesz kupić mieszkanie jest wybór rynku, z którego ma pochodzić lokal. Pierwotny czy wtórny? To nie zawsze łatwa decyzja, ale cykl wpisów, który przygotowaliśmy na pewno Ci pomoże. Dziś pierwszy z nich, dzięki któremu poznasz lepiej rynek wtórny.
Czym jest rynek wtórny?
Rynek wtórny to taki, na którym kupujemy nieruchomość od poprzedniego właściciela. Może nim być osoba fizyczna lub prawna. Transakcję możesz zawrzeć także za pośrednictwem biura nieruchomości. Rynek wtórny zajmuje się obrotem lokalami, które były już użytkowane, pochodzą więc z „drugiej ręki”.
Charakterystyka rynku wtórnego
W ostatnim kwartale 2018 roku mieszkania oferowane na rynku wtórnym w Polsce znajdywały nowych właścicieli szybciej niż w poprzednich okresach. Większe zainteresowanie takimi mieszkaniami automatycznie wpłynęło również na wzrost ich wartości*. W kwietniu 2019 roku ceny nieruchomości na warszawskim rynku wtórnym wynosiły średnio 10 533 zł/m2**. To blisko o 12% więcej niż rok wcześniej i więcej o ponad 20% niż wynosiła średnia dla rynku pierwotnego (8 742 zł za m2)***. Nowe mieszkania są tańsze od tych z rynku wtórnego także m.in. w Gdańsku czy Krakowie. Trend wzrostowy cen utrzymuje się na rynku wtórnym już od kilku lat. Można na nim oczywiście znaleźć mieszkania tańsze i droższe. W Warszawie lokal wymagający gruntownego remontu, pamiętający czasu PRL-u czy położony w mniej atrakcyjnej części miasta, można nabyć już od 5 000 zł za m2. Te najdroższe mieszczą się z kolei w prestiżowych apartamentowcach, odrestaurowanych kamienicach czy kameralnych budynkach w najlepszych lokalizacjach, jak warszawskie Śródmieście lub Mokotów. Ich ceny przekraczają nawet 40 000 za m2. Klienci najbardziej zainteresowani są mieszkaniami 2-pokojowymi oraz 3-pokojowmi. Jeżeli chodzi o metraż, największy popyt dotyczy lokali w przedziale 41-50 m2****.
Zalety kupna mieszkania na rynku wtórnym
Jeżeli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, to mieszkanie z drugiej ręki będzie strzałem w dziesiątkę. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę zakres remontów, które będzie trzeba przeprowadzić przed zamieszkaniem. Na szczęście bywa tak, że zakupione „M” wymaga jedynie kosmetycznych poprawek – np. odmalowania ścian.
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym nie nabywasz tzw. „dziury w ziemi”, co często dzieje się w przypadku zakupu od dewelopera. Możesz ocenić, czy mieszkanie spełnia Twoje standardy i przekonać się na własne oczy, czy lokal odpowiada opisowi z ogłoszenia. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to dobry wybór, jeżeli poszukujesz lokalu w centrum miasta. Atrakcyjne tereny położone blisko bogatej miejskiej infrastruktury są często do maksimum zabudowane i nie powstają tam nowe inwestycje mieszkaniowe. Decydując się na zakup gotowego lokalu masz większe możliwości wyboru atrakcyjnej lokalizacji położonej blisko centrum. Plusem zakupu mieszkania na tym rynku może być także lepiej rozwinięta infrastruktura wokół budynku. Starsze osiedla często są otoczone sklepami, przedszkolami i różnymi punktami usługowymi. Ponadto można wokół nich znaleźć bujną, wieloletnią roślinność, co nie jest często możliwe w przypadku nowych lokali od dewelopera.
Wady kupna mieszkania na rynku wtórnym
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym masz mocno ograniczoną możliwość aranżacji wnętrza według własnych upodobań. Musisz liczyć się z tym, że wprowadzenie gruntownych zmian w układzie pomieszczeń czy wymiana wszystkich okien to kosztowne przedsięwzięcia. Kluczowa jest dokładna wycena remontów, jakich będziemy musieli dokonać przed wprowadzeniem się. Może się okazać, że w cenie mieszkania, materiałów i robocizny znajdziemy bardziej atrakcyjny lokal na rynku pierwotnym. Zakup „M” z drugiej ręki będzie nas kosztował również dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% jego wartości. Kupując mieszkanie od osoby prywatnej, nie od dewelopera, jesteśmy bardziej narażeni na zostanie ofiarą oszustwa. Zdarza się, że nabywana nieruchomość ma ukryte wady, jest obciążona hipoteką lub stanowi miejsce meldunku osób trzecich. Dla bezpieczeństwa warto skorzystać z usług renomowanego pośrednika, ale to generuje kolejne koszty.
A Wy jakie mieszkanie wybralibyście? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? Już w kolejnym wpisie poznasz charakterystykę tego drugiego rodzaju rynku, pozostań z nami na bieżąco!
*Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2018r., NBP
**według danych otodom.pl
***https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-maj-2019-Raport-Bankier-pl-7669140.html
****https://www.morizon.pl/blog/rynek-wtorny-sprzedazy-mieszkan-w-warszawie-raport-2019/