Lubisz nowe rzeczy? Chcesz mieć pewność, że jesteś pierwszym użytkownikiem mieszkania? Oczekujesz przemyślanych funkcjonalności i pełnego dopasowania lokalu do własnych wymagań? Nie uznajesz kompromisów? Wybór lokalu na rynku pierwotnym jest właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym wpisie omówimy ten segment rynkowej oferty.
W branży nieruchomościowej rynkiem pierwotnym określa się nowe, przez nikogo wcześniej nie użytkowane mieszkania lub domy. Możesz je kupić od deweloperów albo od spółdzielni mieszkaniowych, realizujących kolejne inwestycje na posiadanych gruntach.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup lokalu na rynku pierwotnym z pewnością będziesz mógł przebierać spośród bardzo szerokiej oferty. Według raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kw. 2019 r.” firmy doradczej JLL, w pierwszym kwartale br. deweloperzy działający w sześciu największych miastach Polski wprowadzili do sprzedaży 16,8 tysiąca lokali. W tym okresie sprzedali praktycznie tyle samo nowych mieszkań. Warto się spieszyć, ponieważ ceny mieszkań systematycznie idą do góry. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w ujęciu r./r. wzrosła o ponad 11%. Największa dynamika wzrostu miała miejsce w Warszawie, gdzie przez dwanaście miesięcy mieszkania podrożały o 14,6%. Z kolei w Trójmieście ceny wzrosły o 9,9% do poziomu blisko 9 tys. zł/m2. W dalszym ciągu jednak liderem pod względem ceny za 1 metr kwadratowy jest stolica ze średnią ceną około 10 tys. zł/m2. W tym roku spodziewany jest dalszy wzrost cen lokali, przy czym tempo nie powinno już być tak wysokie jak w ubiegłym roku.
Oferta dla inwestorów
Eksperci JLL zauważają, że deweloperzy coraz częściej na rynku mieszkaniowym wykorzystują działki przeznaczone pod funkcje usługowe. W efekcie powstają na nich m.in. condohotele, mikroapartamenty oraz prywatne akademiki. Według wyliczeń JLL projekty inwestycyjne w czwartym kwartale ubiegłego roku i w pierwszym kwartale tego roku stanowiły około 3,5% mieszkań wprowadzonych do sprzedaży na rynku pierwotnym. >
Gotowe czy dziura w ziemi?
Deweloperzy z reguły zaczynają sprzedaż mieszkań tuż po rozpoczęciu budowy. To oznacza, że decydując się na zakup w tym momencie musisz uzbroić się w cierpliwość. Realizacja inwestycji wraz z wykończeniem mieszkania zajmie nawet dwa lata. Olbrzymią korzyścią jest natomiast możliwość wyboru mieszania praktycznie z całej oferty. Deweloperzy często stosują też promocje w pierwszym okresie sprzedaży, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Im bardziej zaawansowany etap budowy tym dostępnych mieszkań ubywa. W momencie zakończenia inwestycji pozostają zazwyczaj pojedyncze lokale. Plusem jest natomiast możliwość rozpoczęcia prac wykończeniowych praktycznie od zaraz albo można zakupić w pełni gotowe mieszkanie przygotowane „pod klucz”.
Szerokie możliwości aranżacyjne
Poza satysfakcją posiadania nowiutkiego mieszkania zakup na rynku pierwotnym daje również spore możliwości aranżacji lokalu. Mieszkanie odebrane w standardzie deweloperskim możesz urządzić całkowicie po swojemu. Jeszcze na etapie budowy z reguły nie będzie również problemem wprowadzenie drobnych zmian w projekcie, np. w postaci przesunięcia lub dostawienia ścianki działowej, zmianę położenia punktów świetlnych czy gniazdek. Takie modyfikacje nie są kosztowne, a znacznie poprawią funkcjonalność i dopasowanie przestrzeni do Twoich indywidualnych wymagań.
W przypadku zakupu mieszkania z wykończeniem „pod klucz” masz także możliwości określenia wymagań. Dodatkowe porady architekta wnętrz z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznych decyzji w zakresie wyposażenia lokalu.
Lokalizacja i standard
Oferta deweloperów jest bardzo zróżnicowana. W zależności od Twoich możliwości finansowych i potrzeb możesz wybrać inwestycję zarówno pod względem lokalizacji i standardu wykonania. Najwięcej projektów jest dostępnych w rejonach poza ścisłym centrum miasta. Takie mieszkania są z reguły także tańsze. Oddalenie od centrum rekompensuje sprawna komunikacja, która pozwala na szybki dojazd do pracy czy szkoły.
Nowe inwestycje są oczywiście budowane w różnym standardzie. Każda z nich musi jednak spełniać minimalne wymagania techniczne określone przez prawo budowlane. A te są systematycznie podnoszone, choćby w zakresie energooszczędności mieszkań. Dzięki temu możesz być pewny, że otrzymasz produkt budowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przy uwzględnieniu wysokich parametrów technicznych.
Przyjazne otoczenie
Możesz być pewny, że nowoczesne będzie nie tylko Twoje mieszkanie, ale również całe osiedle. Deweloperzy dbają o tworzenie spójnej i funkcjonalnej architektury otoczenia. Podziemne garaże, nowoczesne windy, przestronne tarasy czy przydomowe ogródki powodują, że w nowych budynkach mieszka się po prostu przyjemnie i komfortowo. Do tego bezpieczne place zabaw, ogrodzony teren, dopasowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz tereny zielone z pewnością dodają prestiżu nowym osiedlom.
Korzyści jest zapewne więcej. Napisz o nich. Podziel się także tym co dla Ciebie jest najważniejsze przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym. W następnym wpisie zestawimy różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.
*materiał został opracowany na postawie raportu JLL “Rynek mieszkaniowy w Polsce Q1 2019”, który jest dostępny na stronie https://www.reas.pl/publikacje