Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem. Powodów tak żywego zainteresowania należy się doszukiwać w utrzymujących się na rekordowo niskim poziomie stopach procentowych oraz mało opłacalnych lokatach bankowych. Należy jednak pamiętać, że aby nieruchomość pod inwestycję przynosiła zamierzone zyski, powinna zostać wybrana w przemyślany sposób. Podpowiadamy czym powinniście się kierować podczas wyboru konkretnego lokalu.
Turysta czy mieszkaniec na dłużej?
Pierwszym podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać to czy chcemy zainwestować w mieszkanie, które będzie wynajmowane na dłuższy okres czy raczej interesuje nas krótkoterminowy najem.
Wynajem długoterminowy jest szczególnie opłacalny w dużych miastach, zwłaszcza w ośrodkach akademickich i biznesowych. W Polsce najwyższe stopy zwrotu notują takie miasta jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. To właśnie tu najchętniej wynajmowane są mieszkania przez studentów i osoby które wyemigrowały w celach zarobkowych.
Z kolei wynajem krótkoterminowy sprawdza się głównie w miejscowościach turystycznych. Faworytem w tym zestawieniu są miejscowości nadbałtyckie oraz górskie, takie jak Trójmiasto, Kołobrzeg, Mielno, Zakopane, Szczawnica czy Krynica Zdrój.
Lokalizacja z potencjałem
Kiedy zdecydujemy już jaka forma wynajmu nas interesuje i wybierzemy odpowiednie miasto, czas na dobór konkretnej lokalizacji inwestycji.
W dużej mierze powinna ona być uzależniona od grupy docelowej, do której chcemy skierować swoją ofertę. Mieszkania, które cieszą się największą popularnością wśród osób szukających lokum na dłużej, to takie które są zlokalizowane blisko uczelni wyższych lub centrum biznesowych. To właśnie studenci i osoby, które emigrują w celach zarobkowych są najliczniejszą grupą, która decyduje się na wynajem mieszkania.
Nie oznacza to jednak, że należy kupować mieszkania wyłącznie graniczące z zapleczem uniwersyteckim i biznesowym. Warto posprawdzać także okoliczne lokalizacje pod kątem dojazdu do tych miejsc – często w miejscach tych udaje się zaoszczędzić na zakupie mieszkania, a różnicę w cenie można przeznaczyć na wykończenie lokalu.
Istotnym elementem jest także planowana infrastruktura. Dobrym przykładem jest planowana II linia warszawskiego metra. Na rynku zauważalne są już wzrosty cen mieszkań w dzielnicach, do których dotrze metro, można się więc spodziewać że wartość takich mieszkań będzie rosła, co dobije się także w cenach wynajmu.
Osoby, które decydują się na zakup inwestycji pod wynajem krótkoterminowy powinny wybierać lokale zlokalizowane blisko centrum, atrakcji turystycznych i z dobrym dojazdu z dworca kolejowego lub autobusowego czy z lotniska. To właśnie te aspekty najczęściej decydują o wyborze konkretnego noclegu.
Funkcjonalnie i nowocześnie
Kolejnym istotnym czynnikiem jest rozkład mieszkania. Nieruchomość pod inwestycję kupowana pod wynajem długoterminowy nie powinna być zbyt duża. Według statystyk najłatwiej jest wynająć kawalerkę i mieszkania dwupokojowe. Powodów takiego trendu należy doszukiwać się przede wszystkim w przystępniejszej cenie i funkcjonalnym rozkładzie.
Mieszkania dwupokojowe są często wynajmowane przez studentów, którzy szukają lokum razem z przyjaciółmi. Na kawalerki decydują się pary oraz osoby pracujące, które nie zdecydowały się jeszcze na zakup własnego mieszkania.
Podobnie dzieje się w przypadku wynajmu krótkoterminowego – najczęściej wynajmowanymi apartamentami wakacyjnymi są lokale dwupokojowe z aneksem kuchennym.
Ekonomicznie i komfortowo
Do wspomnianych wyżej kryteriów należy także dodać jakość budynku, w którym decydujemy się na zakup mieszkania i wysokość opłat administracyjnych. Jedno tak naprawdę wiążę się z drugim, ponieważ w budynkach, które wymagają częstych remontów i napraw zapłacimy wyższy czynsz. Im wyższe opłaty administracyjne, tym trudniej będzie nam „przerzucić je” na najemców.