Błędne rozumienie słów może nas wiele kosztować, dlatego dziś postanowiliśmy wyjaśnić dwa pojęcia związane z inwestowaniem w nieruchomości – kim jest wynajmujący, a kim najemca? Dlaczego są one tak często ze sobą mylone? Może dlatego, że potocznie zarówno właściciel nieruchomości, jak i osoba ją zamieszkująca i płacąca czynsz, ją “wynajmują”? Jak więc rozróżnić te pojęcia?
Język polski należy do jednych z najtrudniejszych do nauki języków na świecie– nie tylko dla obcokrajowców, ale i rodaków – podaj tą książkę, czy tę książkę? Wziąć, czy wziąść? Oto jest pytanie. Nie chodzi tu tylko o gramatykę, czy chrząszcze, chrabąszcze i inne dźwięczne wyrazy, ale przede wszystkim o znaczenie słów, które bywają często źle interpretowane. Polszczyzna zastawia na nas różne pułapki i o ile powiemy do kogoś „zapisz to w cudzysłowiu”, a nie „ w cudzysłowie”, to skutki tego błędu językowego będą raczej niewielkie. Jeżeli jednak w umowie najmu napiszemy, że „wynajmujący zobowiązany jest uiszczać czynsz w określonym terminie”, możemy wpaść w niezłe tarapaty.
Język polski lubi płatać figle
„Winę” za błędne rozumienie omawianych dziś dwóch słów można częściowo zrzucić na fonetykę, gdyż najmować i wynajmować są bardzo do siebie podobne w wymowie. Co więcej, pochodzą od tego samego czasownika „jąć”. Nająć i wynająć to synonimy, jednak ich wieloznaczność jest dosyć uciążliwa dla odbiorcy komunikatu. Według słownika PWN nająć oznacza „wziąć w czasowe i płatne użytkowanie czyjąś własność”. Wynajęcie natomiast, to “oddanie komuś lub wzięcie od kogoś do czasowego użytkowania pewnej własności za zapłatą”. Mówiąc prościej – wynająć można coś komuś, jak i od kogoś – nająć tylko coś od kogoś.
Najemca i wynajmujący w aktach prawnych
Różnice między najemcą, a wynajmującym przedstawia także ustawa o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którą w Art. 2. 1. Ilekroć́ w ustawie jest mowa o:
1) lokatorze – należy przez to rozumieć́ najemcę̨ lokalu lub osobę̨ używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż̇ prawo własności;
2) właścicielu – należy przez to rozumieć́ wynajmującego lub inną osobę̨, z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu;
Pomocne w rozróżnieniu tych dwóch pojęć są również artykuły Kodeksu Cywilnego określające prawa i obowiązki wynajmującego i najmującego:
Art.659.§ 1. Przez umowę̨ najmu wynajmujący zobowiązuje się̨ oddać́ najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się̨ płacić́ wynajmującemu umówiony czynsz.
Art. 662. § 1. Wynajmujący powinien wydać́ najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać́ ją w takim stanie przez czas trwania najmu.
Art.666.§1. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać́ rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.
Art. 669. § 1. Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym.
Mamy nadzieję, że te przykłady pomogą Wam w prawidłowym rozumieniu i użytkowaniu pojęć wynajmujący i najemca.