Cały proces kupna mieszkania wymaga zaangażowania i czasu, ale zgodnie z chińskim powiedzeniem nawet najdalszą podróż zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku. Zacznij iść, a szybko się zorientujesz, że cel jest coraz bliżej. Po drodze czekać będzie wiele wyzwań, ale poniższy wpis powinien Tobie pomóc w szybkim poradzeniu sobie z nimi.
Kupno mieszkania na rynku wtórnym ma wiele zalet w porównaniu z rynkiem pierwotnym. Jedną z nich jest z pewnością to, że nieruchomość już fizycznie istnieje, a nie jest np. przysłowiową dziurą w ziemi. Pozwala to nabywcy korzystać z lokalu praktycznie od razu po sfinalizowaniu transakcji. Żeby do tego momentu dojść musisz wykonać kilka kroków:
Ustal górny pułap inwestycji
Na samym początku powinieneś określić maksymalną cenę jaką jesteś w stanie zapłacić za mieszkanie. To zawęzi i ułatwi późniejsze poszukiwania. Unikniesz jednocześnie możliwych rozczarowań kiedy po wybraniu wymarzonego lokalu okaże się, że po prostu nie stać cię na nie. Dzisiaj jednak szanse na zdobycie kredytu są dużo większe niż jeszcze 5, 10 lat temu. Większe szanse mają nawet osoby pracujące na umowę zlecenie. O tym pisaliśmy szerzej tutaj.
Dlatego na wstępie musisz ocenić swoją zdolność kredytową. Określi ona wysokość kredytu hipotecznego jaki będziesz w stanie zaciągnąć w banku uwzględniając osiągane zarobki oraz inne kryteria takie jak: forma zatrudnienia, spłacane inne zobowiązania czy liczba osób na utrzymaniu. Dodając posiadane oszczędności wyliczysz kwotę jaką będziesz mógł przeznaczyć na inwestycję.
Szukaj osobiście lub przez pośrednika
Znalezienie odpowiedniego mieszkania jest chyba najbardziej czasochłonnym zajęciem w całym procesie zakupu. Możesz szukać na własną rękę korzystając z różnych wyszukiwarek w Internecie, ogłoszeń czy informacji od znajomych. Mając ustalone podstawowe kryteria takie jak: maksymalna kwota transakcji, liczba pokoi i szacunkowy metraż lokalu możesz szybko dokonać wstępnej selekcji. Zamieszczone na portalach opisy plus dołączone zdjęcia pozwolą wytypować mieszkania do dalszej weryfikacji. Do wszystkich potencjalnych punktów warto pojechać osobiście, żeby wybrać to jedno miejsce jakiego szukasz. Współpraca z pośrednikiem poszerzy bazę potencjalnych mieszkań. Dostaniesz jednocześnie gotową, wyselekcjonowaną listę lokali spełniających Twoje preferencje. Za świadczone usługi będziesz musiał jednak zapłacić odpowiednie honorarium.
Zweryfikuj stan prawny lokalu
Wybór mieszkania spełniającego wymagania to nie wszystko. Na tym etapie powinieneś sprawdzić stan prawny lokalu. Kluczowe będą informacje kto jest właścicielem i czy występują współwłaściciele? Czy nieruchomość nie została obciążona hipoteką? Czy ktoś nie zgłaszał do niej roszczeń? Odpowiedz znajdziesz w księdze wieczystej, która jest jawna. Możesz ją znaleźć poprzez serwis Ministerstwa Sprawiedliwości znając odpowiedni numer. Oczywiście później weryfikacji stanu prawnego nieruchomości będzie musiał dokonać także notariusz przy podpisywaniu stosownego aktu, ale lepiej zadbać o to wcześniej samemu żeby nie zostać niemiło zaskoczonym. Na tym etapie warto skontaktować się również ze spółdzielnią lub zarządcą nieruchomości, żeby dowiedzieć się czy nie ma zaległości w opłacie bieżących kosztów czynszowych oraz z tytułu użytych mediów (wody, prądu, gazu, ogrzewania itp.)
Czy warto zawierać umowę przedwstępną?
Na temat umowy przedwstępnej pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Dla przypomnienia napiszemy, że nie jest ona oczywiście konieczna, a co więcej, jeśli jest zawierana przed notariuszem, generuje dodatkowe koszty. Zapewni Ci jednak spokój i zabezpieczy Twoje interesy na przyszłość. To gwarancja, że w trakcie starania się o przyznanie kredytu hipotecznego właściciel mieszkania nie zmieni zdania i nie sprzeda go innej osobie albo w ogóle nie zrezygnuje z transakcji. Takiej umowy może domagać się także bank do którego wystąpisz z wnioskiem kredytowym.
Złóż wniosek o kredyt
Po początkowo dokonanej ocenie zdolności kredytowej, pozyskanie zewnętrznego finansowania nie powinno przynieść żadnych niespodzianek. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej to musisz teraz wybrać jeszcze odpowiedni bank. W tym zakresie warto skorzystać ze wsparcia doradcy finansowego, który zweryfikuje dostępne oferty na rynku pod kątem Twoich wymagań. Decyzji kredytowej i przyznania środków można się spodziewać w perspektywie kilku tygodni od momentu złożenia wniosku. W tym temacie polecamy także odświeżyć nasz artykuł o rankingu kredytów hipotecznych.
Podpisanie właściwej umowy przed notariuszem
To ostatni etap procesu kupna mieszkania. Prawda, że nie wyglądało to tak strasznie? Umowę kupna pod rygorem nieważności musisz zawrzeć w obecności notariusza. Mocą prawa potwierdza on prawidłowość całej transakcji i przenosi na Ciebie prawo własności. Wiąże się to z koniecznością zapłacenia odpowiedniej taksy notarialnej. Maksymalne stawki są określone w przepisach prawa, ale można znaleźć notariuszy, którzy stosują niższe opłaty. Podpisanie umowy i przekazanie kluczy wieńczy długą drogę. Pora urządzać świeżo kupione – Twoje wymarzone mieszkanie.