Kupno własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Podejmuje ją coraz więcej osób. Według danych GUS w 2018 r. oddano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań, czyli o 3,6% więcej niż rok wcześniej. Z tego deweloperzy wybudowali 60,4%, a inwestorzy indywidualni 36,1% lokali. Pozostałą część oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym. Jeśli już dojrzałeś do zakupu własnego mieszkania, warto zrobić to w najkorzystniejszym momencie. Najlepszym, czyli kiedy? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym wpisie.
Ciężko jednoznacznie określić najlepszy moment na zakup mieszkania. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Stajesz właśnie przed tą życiową decyzją? Opracowaliśmy dla Ciebie listę 5 zasad, którymi warto się kierować.
Śledź ceny nieruchomości
Najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę planując zakup własnych czterech kątów, jest oczywiście cena. Ostatnio na naszym rynku mamy do czynienia z trendem wzrostowym. W 2018 roku mieszkania w Polsce podrożały o prawie 15 procent – wynika z analizy Home Broker i Open Finance. Eksperci Expandera i Rentier.io dodają z kolei, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku ceny ofertowe w 16 badanych miastach wzrosły średnio o 5 proc. Stabilizację zanotowano jedynie na rynku bydgoskim. Na wzrost cen wpływ ma wiele czynników, m.in. rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych czy wyższe koszty robocizny. Dodatkową presję na wzrost cen nieruchomości wywiera rosnący deficyt mieszkaniowy w naszym kraju wyliczony został przez HRE Think Tank na 2,1 mln lokali. Do 2030 r. ma wzrosnąć do poziomu 2,7 mln.
Po serii zwyżek możesz oczywiście liczyć na korektę cen na rynku. Zdaniem ekspertów branżowych na razie nie widać jednak sygnałów, które mogłyby to potwierdzać. Warto natomiast śledzić prognozy ekspertów i na tej podstawie szukać optymalnego momentu na kupno.
Zwracaj uwagę na bieżące ceny najmu mieszkań
Kolejną zasadą powinno być śledzenie trendów kształtowania się cen najmu lokali na lokalnym rynku. Sygnałem do zakupu mieszkania może być wzrost cen najmu. Według ekspertów portalu Rynekpierwotny.pl podwyżki w minionym roku sięgały nawet 23 proc. W efekcie wysokość opłat za wynajem może być równa lub nawet przewyższać spłatę kredytu zaciąganego na zakup własnego mieszkania. Wiadomo, że płacić trzeba, ale lepiej wydawać pieniądze na własne lokum, niż wciąż wpłacać pieniądze do kieszeni kogoś innego. Finalnie spłacisz zobowiązania i pozostaniesz właścicielem nieruchomości. Wynajmując nie będziesz miał nic.
Sprawdzaj aktualne programy rządowe
Z pewnością powinieneś być również na bieżąco z aktualnymi programami rządowego wsparcia. Dodatkowe środki lub ulgi w spłacie zaciągniętych kredytów pozwolą ci zrealizować marzenia o własnym M. Jeśli pojawiają się informacje o możliwym wprowadzeniu nowego programu, rozważ wstrzymanie się z zakupem do momentu jego wdrożenia.
Obecnie najbardziej przyciągającym uwagę jest program Mieszkanie Plus. M+ ma na celu zwiększenie liczby tanich lokali na wynajem. To propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a ich zarobki przekraczają granice pozwalającą na uzyskanie wsparcia, jakim jest np. mieszkanie od gminy. Innym proponowanym przez rząd rozwiązaniem jest program Mieszkanie na Start, funkcjonujący jako system dopłat do czynszu. Różni się on od poprzedniego tym, że zamiast dziewięciu, uwzględnia on aż piętnaście lat dopłat. Dodatkowo nie jest skierowany tylko do pierwotnych nabywców.
Jak widać oba programy stawiają na pomoc w opłaceniu czynszu, ale nie są bezpośrednią dopłatą do kupna mieszkania. Chociaż nie wpłyną bezpośrednio na ceny nieruchomości, to dają okazje na odłożenie pieniędzy i przekierowanie myśli o kupnie własnego mieszkania na dalsze lata. Poza tym programy te są zawsze ograniczone czasowo, a w ich miejsce pojawiają się inne propozycje, o których warto wiedzieć.
Sprawdź aktualne ceny kredytu
Własne lokum to marzenie większości Polaków. Niewiele osób jednak od razu stać na jego spełnienie. Wiąże się bowiem to często z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup swoich własnych czterech kątów. Koszty kredytów są natomiast różne i zależne od sytuacji na rynku finansowym. Kiedy decydujesz się na kupno mieszkania z wykorzystaniem zewnętrznych środków, zwróć uwagę na jego oprocentowanie, które jest zmienne w czasie.
Zawsze uwzględniaj czas potrzebny na prace wykończeniowe
To nasza ostatnia, ale równie ważna zasada. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup na rynku wtórnym, czy pierwotnym, czekają cię jeszcze prace wykończeniowe lub remontowe. Do tego potrzebujesz sprawdzonej ekipy budowlanej. W sezonie wiosenno-letnim większość z nich ma niezwykle napięte grafiki. Przekłada się to na wzrost cen za usługi i wydłużanie czasu oczekiwania na realizację zlecenia. Dlatego powinieneś zarezerwować ekipę z dużym wyprzedzeniem ustalając od razu warunki współpracy. W sezonie jesienno- zimowym znalezienie dostępnych i doświadczonych pracowników będzie prostsze. Warunki pogodowe mogą jednak uniemożliwić wykonanie części prac.
Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci dostrzec potencjał w szukaniu oszczędności i korzyści z ustalenia optymalnego terminu zakupu nieruchomości.