Pandemia spowodowała zmianę oczekiwań i priorytetów indywidualnych nabywców mieszkań. Rozprzestrzeniający się koronawirus wymusił przede wszystkim rozwiązania poprawiające jakość życia. Na jakie cechy nieruchomości powinieneś zatem zwrócić więcej uwagi szukając własnego M? O tym w poniższym wpisie.
Pomimo trwającej pandemii zainteresowanie zakupem nowego mieszkania pozostaje na wysokim poziomie. Poziom sprzedaży wprawdzie nieco obniżył się w ostatnich kwartałach, ale przyczyną była w głównej mierze zmniejszona podaż nowych projektów wprowadzonych na rynek przez deweloperów oraz przejściowe ograniczenia prowadzonej przez banki akcji kredytowej, nie natomiast spadek popytu. Na szczęście oferta mieszkaniowa systematycznie jest odbudowywana poprzez uruchamianie nowych inwestycji. Instytucje finansowe również zmniejszyły restrykcje m.in. w zakresie wysokości obowiązkowego wkładu własnego, dzięki czemu kredyty hipoteczne stały się znów bardziej dostępne. W efekcie sprzedaż mieszkań ponownie nabiera tempa. Klienci zmodyfikowali jednak częściowo swoje priorytety. Wymusiło to również pewne zmiany w projektach deweloperów. Niewątpliwie nowe trendy mogą mieć trwały charakter.
Potrzebujemy więcej pomieszczeń
Narzucona izolacja spowodowała, że zdecydowanie więcej czasu zaczęliśmy spędzać w domu. Nieruchomość przestała już pełnić jedynie funkcje mieszkaniowe, ale konieczne stało się wygospodarowanie również miejsca do pracy czy rekreacji. Im więcej osób w tzw. gospodarstwie domowym tym większa potrzeba dużej liczby pomieszczeń dla zachowania prywatności np. w trakcie nauki oraz pracy zdalnej. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być zakup większego mieszkania. Ograniczeniem pozostają oczywiście koszty. Dlatego też dużą popularnością cieszą się obecnie kompaktowe lokale, gdzie rozplanowanych zostało więcej pomieszczeń na porównywalnej jak dotychczas powierzchni.
Elastyczne aranżowanie wnętrza …
Analizując rozkłady oferowanych przez deweloperów mieszkań warto również zwracać uwagę na umieszczenie okien w pokojach pod kątem opcjonalnego wstawienia ścianki działowej i wygospodarowania w ten sposób dodatkowego miejsca np. na biuro. Lepszym rozwiązaniem okazuje się również zamknięta kuchnia, która również może być wykorzystywana jako oddzielne pomieszczenie, aby w ten sposób wzajemnie nie przeszkadzać sobie w pracy. Dlatego w biurze sprzedaży dewelopera zawsze warto zapytać o możliwość modyfikacji poszczególnych lokali. Jeśli budowa jest jeszcze na w miarę wczesnym etapie ewentualne zmiany w planie dokonywane są z reguły bez dodatkowych opłat.
… oraz więcej przestrzeni na zewnątrz
Obecnie klienci w znacznie większym stopniu preferują także mieszkania na parterze posiadające własne ogródki. To ciekawe, bo wcześniej takie lokale nie były aż tak bardzo popularne i zwykle charakteryzowały się niższą ceną za 1 m2, aktualnie trend ten się odwrócił. Na wyższych kondygnacjach nabywcy oczekują natomiast większych tarasów lub balkonów. Rozwiązaniem stają się budynki kaskadowe o zróżnicowanej wysokości poszczególnych części. Pozwala to stworzyć duże tarasy na dachach, a tym samym można znacznie uatrakcyjnić architekturę osiedla.
Funkcjonalność części wspólnych
Wprowadzony nakaz dystansu społecznego, a okresowo nawet zakaz przemieszczania się i wychodzenia poza teren zamieszkania spowodował, że niezwykle ważna okazała się funkcjonalność części wspólnych. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na cichobieżne windy, ale także na architekturę terenów zielonych. Plac zabaw z wieloma atrakcjami z pewnością umożliwi dzieciom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Osiedlowa sala rekreacyjna dostępna dla mieszkańców pomoże rozwijać sportowe pasje i utrzymać zdrowy tryb życia, nawet w okresie lockdownu i zamknięcia siłowni oraz obiektów fitness. Oczywiście zwracaj dodatkowo uwagę, czy w ramach inwestycji lub wokół niej zostaną utworzone naziemne miejsca parkingowe, dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i dla ich gości.
Rozwiązania chroniące środowisko
Znacznie dłuższy czas spędzany w domu wpłynął jednocześnie na zwiększenie zużycia prądu, gazu czy wody. Przyjrzyj się zatem funkcjonalnościom, które pomogą to ograniczyć, a tym samym zmniejszyć ponoszone koszty. Dla przykładu liczne przeszklenia czy też usytuowanie lokalu względem wschodniej lub zachodniej strony świata pozwalają na lepsze doświetlenie mieszkań, a tym samym ograniczenie ilości zużywanej energii elektrycznej. Izolacja o lepszych parametrach energetycznych znacznie zmniejszy pobór ciepła do ogrzania lokalu. Warto podkreślić, że takie rozwiązania mają również pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Coraz częściej spotykane będą również osiedla w dużym stopniu samowystarczalne, gdzie m.in. zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane z zainstalowanego systemu paneli fotowoltaicznych. Ciepło do ogrzewania może pochodzić z biogazowni. Zbiorniki na wodę opadową pozwolą na podlewanie terenów zielonych. Pomimo wyższych kosztów takich rozwiązań mieszkańcy finalnie odczują korzyści dzięki znacznie niższym opłatom eksploatacyjnym. A poza tym sami z pewnością będziecie czuć się „eco friendly”.